همه چیز درباره انواع سند ملکی | املاک شهر بارانهمه چیز درباره انواع سند ملکی | املاک شهر باران

سند ملکی، از مهم ترین مدارک برای خرید و یا فروش یک ملک است. سند ملکی انواع متفاوتی دارد که هر کدام اعتبار خاص خود را دارند و همچنین ساز و کار قانونی و قضایی  آنها متفاوت است. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع معامله و عقد قرارداد، به طور کامل و مفصل با انواع سند ملکی آشنا باشید و از جزئیات قانونی هر کدام به خوبی آگاه باشید. با ما باشید تا هرآنچه که دررابطه با انواع سند ملکی لازم است را مطالعه کنیم و آن را برایتان شفاف سازی کنیم. پس با ما همراه باشید.

اسناد رسمی چیست؟

قبل از هر چیزی در رابطه با انواع سند ملکی باید بدانید که اسناد رسمی در واقع چیست و به چه نوع مدرک و سندی، سند ملکی می گویند. به طور کلی بر اساس ماده 1248 قانون مدنی می توان گفت، سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. این واژه در لغت نامه فارسی هم به معنی نوشته ای که وام یا طلب کسی را مشخص کند یا حتی مطلبی را اثبات نماید آمده است.
ماده 1287 قانون مدنی در تعریف سند رسمی به طور خاص بیان کرده اسنادی که در اداره ثبت اسناد و  دفاتر اسناد رسمی یا املاک و یا نزد مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند را اسناد رسمی می گویند. در نتیجه، در تعریف اسناد عادی می توان گفت بر اساس ماده 1289 قانون مدنی، هر سندی که غیر از اسناد گفته شده در ماده 1287 باشند، اسناد عادی نامیده می شوند.

انواع سند ملکی

همانطور که گفتیم، اسناد ملکی انواع بسیار متفاوتی دارند که از میان آنها می توان به سند مشاع، سند مفروز، سند شش دانگ، سند منگوله دار، سند معارض، سند تک برگ، سند اعیان، سند وقفی، سند المثنی، سند ورثهای، سند شورایی، سند وکالتی، سند عرصه، سند پنچاق و سند رهنی اشاره کرد. در ادامه به معرفی کامل هر کدام از این انواع سند ملکی می پردازیم.

•    سند شش دانگ:  همان طور که از اسم این سند مشخص است، سند شش دانگ مربوط به املاکی است که به طور کامل متعلق به یک فرد است. سندهای شش دانگ اعتبار بسیار بالایی دارند و مسائل حقوقی مربوط به آن ساده و اندک هستند.

•    سند مشاع:  یکی از مهم ترین انواع سند ملکی و رسمی در کشور، سند مشاع است. این سند در مواقعی بکار برده می¬شود که یک ملک دارای چند مالک باشد یا به صورت شراکتی بین چند نفر تقسیم شده باشد. در این نوع سند هر کدام از شرکا مالک بخشی از ملک هستند و هر کدامشان به صورت جدا سندی رسمی دارند. با توجه به این مساله، موضوعات حقوقی در زمان فروش و یا خرید ملکی که مشاعی است تقریبا پیچیده خواهد بود، به همین دلیل حتما برای این کار باید از یک متخصص و مشاور حقوقی کمک گرفت.

•    سند تک برگ:  سند تک برگ در مقابل دیگر اسناد، سندی امروزی تر است که مراجع رسمی اسناد نیز آن را تایید کرده اند. در تهیه این نوع سندهای رسمی، برخلاف گذشته که به صورت دفترچه بود، از کامپیوتر استفاده می شود و در نتیجه ایمنی بالاتری برای فرد مالک دارد و خواناتر هم خواهند بود. سند ملکی تک برگ تنها برای یک مالک است و اگر فرد تصمیم به فروش ملک خود داشته باشد، آن سند مجددا به نام مالک جدید تهیه می شود.

•     سند مفروز : سند ملکی مفروز در مواقعی به کار می رود که شخصی تصمیم داشته باشد سهم خود را از یک ملک مشاع جدا کند. می توان گفت این نوع سند ملکی یکی از پیچیده¬ترین اسناد رسمی شناخته میشود.

•    سند ورثه ای:  این نوع از سندها مربوط به بعد از فوت مالک و انتقال اموال به ورثه است. در این شرایط ورثه باید مدارک خود را به اداره ثبت اراده داده و اندازه سهم الارث خود را مشخص کنند.

•    سند ملکی وقفی:  همان طور که از نام این سند مشخص است، سند وقفی به اوقاف یک ملک مربوط می شود که به صورت 99 ساله به افرادی انتقال پیدا می کند و از آنها اجاره می گیرد. اجاره این املاک یا زمین ها حتما باید با اجازه و هماهنگی با اداره اوقاف باشد درغیر این صورت ممنوع است.

•    سند وکالتی:  سند وکالتی از انواع سند ملکی است که باید به صورت رسمی و محضری ثبت شود تا اعتبار کافی را داشته باشد. این سند به نام فردی دیگر که به عنوان وکیل فروشنده اصلی است، تنظیم می شود.
•    سند المثنی: این نوع سند زمانی صادر می شوند که سند اصلی مفقود شده باشد یا در اثر آتش سوزی یا سیل از بین رفته باشد. در این شرایط صاحب سند با تمامی مدارک مورد نیاز مجددا درخواست صدور سند المثنی می کند.

•    سند عرصه و اعیان: در شهرهای بزرگ، آپارتمان ها مساحت معینی دارند که سند اعیان مربوط به قسمتی از مساحتی می شود که آپارتمان و بنا در آن قرار گرفته است. علاوه بر آن سند عرصه مربوط به زمینی است که ملک بر روی آن بنا شده است. باید بدانید که سهم مالک از عرصه به متراژ اعیان آن بستگی دارد.

•    سند بنچاق: در گذشته نظام ثبت اسناد به شکل امروزی وجود نداشت. به همین دلیل افراد برای ثبت قراردادهای خود، نزد علما می رفتند و به صورت توافقی ثبت قرارداد می کردند. این نوع از اسناد بنچاق نام می گرفتند.

•    سند ملکی تفکیکی: این نوع سند به ملکی تعلق می گیرد که بین چند نفر تقسیم شده باشد و به هر کدام از این قسمت ها یک سند جداگانه تعلق می گیرد. مسائل حقوقی مربوط به این نوع اسناد نیز کمی پیچیده است.

•    سند منگوله دار:  این سند واقعا منگوله دارد! اسناد منگوله دار در واقع سندهایی هستند که توسط اداره ثبت با یک نخ و یک سرب پلمپ شده باشند. در واقع صحت سند از روی پلمپ آن مشخص می¬شود.

•    سند معارض: این نوع سند مربوط به ملکی مشخص است که دو سند رسمی با نام و تاریخ صدور متفاوت داشته باشد. طبق ماده 5 لایحه قانونی، ابتدا دادگاه باید بررسی های لازم را در رابطه با هر دو سند انجام دهد و حکم ابطال سند را صادر کند.

•    سند رهنی: زمانی که برای خرید ملکی وام تهیه می شود و تسهیلات بانکی دریافت می کند، آن ملک برای مدتی در رهن بانک قرار میگیرد. این موضوع در سند نیز درج می شود و به خریدار ارائه می گردد.

نظر شما چیست؟
اگر شما هم تجربه متفاوتی از انواع سند ملکی دارید، می¬توانید از طریق نظرات پایین همین مطلب، با ما و سایر مخاطبان شهر باران shahrbaran.ir در میان بگذارید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

 

همه چیز درباره انواع سند ملکی | املاک شهر باران
همه چیز درباره انواع سند ملکی | املاک شهر باران

مربوط به مقالات