انتخاب کاغذ دیواری مناسب | املاک شهر بارانانتخاب کاغذ دیواری مناسب | املاک شهر باران

انتخاب کاغذ دیواری مناسب با مدل و طرح عالی و قیمت خوب تاثیر زیادی بر روی دکوراسیون داخلی و زیبایی محیط دارد. بسیاری از افراد به این دلیل که نمی خواهند دیوارهای خانه خود را رنگ کنند، از کاغذ دیواری برای پوشش دیوارها استفاده می کنند.
کاغذ دیواری ها با ابعاد مختلف و طرح های متفاوت و خاص در بازارها وجود دارند و برای همه سلیقه ها مناسب هستند. برخی از کاغذ دیواری ها قابل شست و شو هستند. انتخاب کاغذ دیواری مناسب تاثیر بسزایی بر زیبایی دکوراسیون محیط دارد.
رنگ و طرح کاغذ دیواری بر روشنایی اتاق تاثیر می گذارد و می تواند اتاق را روشن تر یا تاریک تر نشان دهد و همچنین بر ابعاد ظاهری اتاق تاثیر می گذارد. 
کاغذ دیواری برای پوشش دیوارهایی که قبل از رنگ، نیاز به بازسازی دارند بسیار مناسب است. زیرا در وقت و هزینه صرفه جویی می شود و به آسانی نیز نصب می شود. در بیشتر شرکت های فروش کاغذ دیواری، خدمات نصب و اجرا را هم برای مشتری فراهم می کنند. البته نصب کاغذ دیواری کار سختی نیست و فقط نیازمند تجربه است.

بازسازی دیوار با استفاده از کاغذ دیواری 


قبل از شروع انجام تغییرات در محل زندگی یا فضای کار، لازم است محدوده ای که می خواهیم تغییری روی آن اعمال شود را مشخص کنیم. انتخاب کاغذ دیواری باید به گونه ای با دکوراسیون منزل هماهنگی داشته باشد. در انتخاب رنگ ها و طرح های کاغذ دیواری دقت کنید تا مجبور به تغییر دکوراسیون و خرید مبلمان جدید نشوید.
می توانید برای انتخاب درست رنگ و طرح کاغذ دیواری از یک مشاور دکوراسیون داخلی مشورت بگیرید. اگر ترکیب رنگ کاغذ دیواری را خیلی خوب انتخاب کنید، راحت تر می توانید مبلمان و اسباب دیگر را متناسب با کاغذ دیواری تغییر دهید.

انتخاب تصاویر دلخواه برای کاغذ دیواری‌


امروزه می توانید طرح و عکس دلخواه خود را بر روی کاغذ دیواری چاپ کنید. اما باید به مواردی توجه داشته باشید. برای طرح دلخواه روی کاغذ دیواری باید طرح یا عکسی را انتخاب کنید که در طولانی مدت تکراری نشود و از آن خسته نشوید. همچنین انتخاب شما باید متناسب با فضای منزل باشد و با ترکیب بندی محیط در تضاد نباشد. برای مثال انتخاب طرح های شلوغ با رنگ های قرمز برای اتاق خواب مستر مناسب نیست زیرا این مکان برای آرامش شماست و بهتر است که از رنگ و طرح های ملایم استفاده شود.

درباره اتاق خواب مستر بیشتر بخوانید.

بعضی از کاغذ دیواری ها عمر طولانی ای دارند و همین باعث می شود اگر بخواهید کاغذ دیواری منزلتان را تغییر دهید، مجبور شوید بعد از کندن آن از دیوار، دیوار منزلتان را دوباره بازسازی کنید.

انتخاب کاغذ دیواری ساده یا برجسته


شاید فکر کنید انتخاب کاغذ دیواری کار ساده ای است اما با وجود طرح ها و رنگ های متنوع و کیفیت های متفاوت، انتخاب کاغذ دیواری مناسب دشوار خواهد بود. کاغذهای دیواری انواع و اقسام متفاوتی دارند که یکی از آنها کاغذ دیواری طرح برجسته است.
انواع و اقسام کاغذ دیواری برجسته با طرح های متنوع در بازار وجود دارد. همانطور که قبلا گفته شد نصب کاغذ دیواری سخت نیست اما به مهارت کافی نیاز دارد. کاغذ دیواری طرح برجسته بیشتر مناسب سبک کلاسیک است و با طرح های مینیمالیستی هماهنگی ندارد.


انتخاب کاغذ دیواری برای محیط های کوچک یا بزرگ


کاغذ دیواری با طرح های مختلف بر روی کوچک یا بزرگ نشان دادن فضا تاثیر می گذارد. بنابراین در انتخاب کاغذ دیواری باید به ابعاد اتاق دقت کرد و همچنین سلیقه خودتان را باید در نظر بگیرید تا درست ترین انتخاب در طرح و رنگ کاغذ دیواری را داشته باشید. 
انتخاب کاغذ دیواری با طرح های برجسته و شلوغ مناسب اتاق های کوچک و اتاق خواب نیست. اگر به طرح های شلوغ علاقه مندید، می توانید طرح هایی را انتخاب کنید که تنها در یک گوشه آن طرح شلوغ دارد.


کاغذ دیواری‌های شلوغ


 اگر به کاغذ دیواری با طرح های شلوغ علاقه دارید، بهتر است آن را برای محیط هایی با دکوراسیون ساده انتخاب کنید. برای مثال اگر پرده ها، مبل و فرش های خانه ی شما ساده هستند، می‌توانید از طرح‌های شلوغ و برجسته برای دیوارهای استفاده کنید. همچنین می توانید طبق سلیقه خود از طرح ها و تصاویر انتخابی خود را به عنوان کاغذ دیواری نصب کنید.

8 ویژگی‌ کاغذ دیواری‌‌ با کیفیت


کیفیت کاغذ دیواری به جنس و نوع آن مربوط می‌شود. یک کاغذ دیواری مرغوب عمر زیادی دارد و تا سال ها نیازی به تعویض آن ندارید. از جمله ویژگی های کاغذ دیواری مرغوب موارد زیر است:
•    روکش کاغذ دیواری باید از جنس وینیل باشد.
•    وینیل مصرف شده در هر متر مربع از کاغذ دیواری باید حدود ۵۰۰ گرم باشد.
•    کاغذ دیواری مرغوب قابلیت شست‌وشو با مواد شوینده خانگی را دارد.
•    کاغذ دیواری مرغوب نباید بعد از نصب دچار حفره و حباب شود.
•    کاغذ دیواری مرغوب به راحتی آسیب و خراش نمی‌بیند و پاره نمی‌شود.
•    گرد و غبار بر روی کیفیت و شفافیت کاغذ دیواری نباید تاثیر بگذارد.
•    در برابر کشش روی دیوار مقاوم باشد و به طرح و رنگ آن آسیبی وارد نشود.
•    کاغذ دیواری مرغوب  پس از نصب روی دیوار باید سطحی صاف و بدون درز داشته باشد.


انواع کاغذ دیواری


کاغذ دیواری‌ها انواع و اقسام مختلفی دارند و انتخاب آن‌ها بر اساس محیط و سلیقه افراد انجام می شود. انواع کاغذ دیواری با متریال مختلف در بازار عرضه می شود از جمله:
•    کاغذ دیواری کاغذی
•    کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل
•    کاغذ دیواری نانو
•    کاغذ دیواری برجسته
•    کاغذ دیواری سه بعدی

 کاغذ دیواری کاغذی


از اولین نوع کاغذ دیواری ها، کاغذ دیواری کاغذی است که جنس مشابه کاغذ دارد. نصب این نوع کاغذ دیواری با استفاده از چسب چوب است و حدودا دو تا سه سال دوام دارند. توجه داشته باشید که این نوع از کاغذ دیواری ها قابل شست و شو نیستند و به سادگی آسیب می بینند و پاره می شوند. قیمت کاغذ دیواری کاغذی نسبت به بقیه انواع آن پایین تر است و همچنین برای اتاق کودک پیشنهاد نمی شود.

کاغذ دیواری PVC با روکش وینیل


کاغذ دیواری‌های PVC که با روکش وینیل بسیار مقاوم هستند و به راحتی آسیب نمی بینند و همچنین قابل شست‌وشو هستند. این نوع کاغذ دیواری یک انتخاب مناسب برای محیط خانه است. کاغذ دیواری‌های PVC با ابعاد ۵ متر و ۱۶ متر در بازار موجود هستند.
این کاغذ دیواری ها به خاطر جنس PVC و استفاده از یک لایه وینیل در سطح آن، قابلیت شست و شو را دارند. همین امر باعث شده تا دوام کاغذ دیواری‌های PVC بالاتر از باقی اقسام کاغذ دیواری‌ها باشد.
قیمت کاغذ دیواری PVC به نسبت کاغذ دیواری‌های کاغذی بالاتر است و از دوام بالاتری برخوردار هستند. امکان شست‌وشوی این نوع کاغذ دیواری این امکان را فراهم کرده که تا حداقل 5 سال نیازی به تعمیر یا تعویض آن نداشته باشید.


کاغذ دیواری نانو


 امروزه شاهد پیشرفت تکنولوژی نانو بر بسیاری از وسایل روزمره در زندگی هستیم. کاغذ دیواری نانو یکی از انواع کاغذ دیواری است که قیمت آن به نسبت از موارد ذکر شده بالاتر است. کاغذ دیواری های نانو از جنس PVC هستند و جنس مرغوبی دارند و همچنین به راحتی توسط گرد و غبار آلوده نمی شوند.  
نصب کاغذ دیواری‌های نانو فرقی با دیگر کاغذ دیواری ها ندارد. تنها تفاوت آن کیفیت بالای آن است. کاغذ دیواری های نانو در مقابل نور خورشید مقاوم هستند و تغییر رنگ نمی دهند. همچنین گرد و غبار را به خود جذب نمی کنند و عایق گرما و صدا نیز هستند. 
تنها دلیل بالا بودن قیمت کاغذ دیواری نانو در مقابل دیگر کاغذ دیواری ها، استفاده از تکنولوژی نانو در آن هاست. قیمت کاغذ دیواری‌های نانو بر اساس متراژ و قابلیت آنها محاسبه می شود.

کاغذ دیواری‌های برجسته 


کاغذ دیواری برجسته با طرح های متنوع امروزه جایگاه خاص خود را پیدا کرده است. جنس کاغذ دیواری های برجسته PVC  و الیاف مصنوعی است. این نوع کاغذ دیواری ها بیشتر دست ساز هستند و به همین دلیل قیمت های بالاتری نسبت به دیگر کاغذ دیواری ها دارند. در برخی از انواع کاغذ دیواری‌های برجسته، چاپ‌های طلاکوب نیز استفاده می‌شود و قیمت های آن بسته به میزان چاپ ها متفاوت است. 
کاغذ دیواری های برجسته قابلیت شست و شو دارند و همچنین می توان از شرکت های ارائه دهنده کاغذ دیواری، درخواست خدمات شست و شو کرد. 

کاغذ دیواری‌های سه بعدی


از دیگر انواع کاغذ دیواری، کاغذ دیواری سه بعدی است. کاغذ دیواری های سه بعدی برای محیط های کوچک مناسب نیست زیرا به دلیل استفاده از سایه روشن در این مدل، کاغذ دیواری سه بعدی به شکل برجسته دیده می شود. کاغذ دیواری های سه بعدی شما را دچار خطای دید می کنند زیرا از دور برجسته بنظر می رسند اما اگر از نزدیک به آن ها نگاه کنید، متوجه سطح صاف آن می شوید.           
نصب کاغذ دیواری سه بعدی برای همه دیوارهای یک اتاق مناسب نیست. انواع متنوعی از کاغذ دیواری های سه بعدی با طرح سنگ، چوب و آجر در بازار موجود است و برای فضاهای مختلف استفاده می شود. 
درست است که استفاده از کاغذ دیواری سه بعدی برای کل فضای یک محیط مناسب نیست اما می توان برای دیوارهای اطراف شومینه و دیوارهایی با پنجره های بزرگ، از آن استفاده کرد. 
قیمت کاغذ دیواری‌های سه بعدی تقریبا در سطح کاغذ دیواری‌های PVC است. این نوع از کاغذ دیواری‌ها نیز قابل شست و شو هستند و طرح های مختلف آن با قیمت های مختلف در بازار موجود است. همچنین دوام و عمر کاغذ دیواری های سه بعدی بسیار بالا است و تا چندین سال قابل استفاده هستند. 
منتظر نظرات و پیشنهادات شما در شهر باران هستیم.


مربوط به مقالات